W czasach rosnących kosztów produkcji i presji ze strony rynku globalnego, współpraca pomiędzy producentami rolnymi staje się nie tylko szansą, ale wręcz koniecznością. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu „Współpraca Producentów Rolnych sposobem na Rozwój Rolnictwa i Obszarów Wiejskich”, które odbyło się 10 kwietnia 2025 r. w Poznaniu, a zorganizowało je Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu. Zaprezentowaliśmy tu naszą działalność, ale też inspirowaliśmy się doświadczeniami innych producentów.
Skala działania – małe i średnie gospodarstwa rolnicze zyskują większą siłę przebicia, działając wspólnie. Możemy razem negocjować lepsze warunki,
dzielić się zasobami i wiedzą. Krótkie łańcuchy zywności – wspólnie łatwiej budować lokalne rynki zbytu, omijać pośredników i zapewniać konsumentom świeżą, wysokiej jakości
żywność prosto od producenta. Zrównoważony rozwój wsi – współdziałanie przekłada się na lokalne inwestycje, rozwój infrastruktury, zatrudnienie i wzmacnianie społeczności
wiejskich. Wymiana doświadczeń – sieci współpracy to nie tylko produkcja, ale też edukacja, innowacja i wspólne rozwiązywanie problemów.
W naszym przypadku zaczęło się od współpracy ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i brokerem innowacji, Panem Mariuszem Porębskim. Wspólnie zbudowaliśmy strategię w oparciu o ideę krótkich łańcuchów dostaw żywności. Dzięki tej współpracy, jak i otwartości kilku sadowników z regionu, możemy oferować konsumentom owoce ze zrównoważonej produkcji, sprzedaż w najkrótszym możliwym łańcuchu, wspólne działania promocyjne, edukacyjne i sieciujące.
Podczas spotkania w Poznaniu mieliśmy okazję podzielić się naszymi doświadczeniami, obserwacjami, ale także wyzwaniami i problemami z jakimi się mierzyliśmy i nadal się mierzymy. Poznaliśmy też inne inicjatywy i wiele z nich uważamy za niezwykle udane i inspirujące.
Spotkanie w Poznaniu było świetnie zorganizowane – tak merytorycznie, jak i logistycznie.
Wartość tego typu wydarzeń, to również możliwość sieciowania i dzielenia się wzajemnymi doświadczeniami. Dzięki temu rodzą się nowe pomysły na inicjatywy oraz szanse na realne partnerstwa.
Energia nakręca współpracę i to widać – w ludziach i na przykładach, z którymi mogliśmy się spotkać.
Współpraca producentów rolnych to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie konkurencyjności małych gospodarstw, rozwój lokalny i zapewnienie odbiorcom zdrowej żywności. Spotkanie w Poznaniu utwierdziło nas w przekonaniu, że obraliśmy właściwą drogę. Przyszłość rolnictwa to działanie razem, przy całej świadomości, że to bardzo trudne zadanie.
Znacie zapewne hasła: współpraca popłaca i razem możemy więcej. Nawet jeśli brzmią nieco banalnie, to każdy kto sprawdził, wie że to prawda.