Wielkimi krokami wchodzimy w sezon letni, w którym będziemy Wam oferować nasze owoce: najpierw porzeczki i wiśnie, później – gruszki, śliwki i jabłka. Jak możecie zauważyć, staramy się być bardzo aktywni. Warto więc przypomnieć jak działamy.
Pola Smaku to grupa osób zainteresowanych sadownictwem – praktyków, ale i miłośników dobrego smaku, który chcemy oferować Klientom w możliwie jak najkrótszej drodze. Dlaczego? Propagujemy ideę Krótkich Łańcuchów Żywności (KŁŻ), krótkich łańcuchów dostaw i strategię „od pola do stołu”. Sama koncepcja znana jest od dawna, jednak dopiero w ostatnich latach nabiera kształtu, który wydał się nam być interesujący. Odchodzi się bowiem od „handlu pietruszkowego”, czyli przycupnięcia na chodniku w dużym mieście, próbując sprzedać produkty rolne, a zbliża do kształtowania trwałej relacji pomiędzy kupującym i sprzedającym, polegającej na wzajemnym interesie i ciekawości potrzeb. W przypadku sprzedającego, jest to zainteresowanie produktem i zysk, w przypadku kupującego – także zainteresowanie produktem, ale i możliwość nabycia go w akceptowalnej cenie. No właśnie, umyka nam tu pośrednik. I słusznie! Ani my, jako sprzedający nie potrzebujemy go w tej relacji, ani Wy jako kupujący. Nie zaoferuje on nam zadowalającej ceny za nasze owoce, których wytworzenie jest coraz droższe, nie odpowie on także Wam – Klientom na nurtujące Was pytania, chociażby dotyczące sposobu uprawy. Tymczasem coraz więcej Klientów pyta nas jak uprawiamy nasze pola. Chcecie mieć pewność, że owoce które kupujecie dla siebie i członków Waszych rodzin, są bezpieczne. Często zdarza się, że przesyłamy Wam zestawienia stosowanych środków ochrony roślin. Jednymi słowy, oferujemy to, co może zaoferować wyłącznie producent.
Ważnym elementem naszego działania w ramach krótkich łańcuchów dostaw jest nawiązywanie relacji z grupami zakupowymi, tzw. klubami. Jest to względnie nowe zjawisko, powstałe w związku z coraz wyższym poziomem świadomości konsumentów. Dowiadujecie się coraz częściej o dobrych produktach i „ściągacie” ich wytwórców grupą – sąsiedzką, znajomych lub rodzin. Dla nas jest to możliwość sprzedaży większej partii owoców i soków do jednego punktu, dzięki czemu możemy zaoferować Wam jeszcze lepszą cenę. Dla Was, jest to komfortowy odbiór produktów jakości premium, smacznych i pewnych. Jest to więc idea zbliżona do kooperatyw spożywczych, przy czym w tym momencie oferujemy wyłącznie nasze własne owoce i soki, ponieważ jesteśmy ich pewni.
Jednocześnie, budujemy swoją markę. Jesteśmy przekonani, że Ci, którzy spróbowali naszych owoców i soków, wiedzą, że mają do czynienia z produktami dobrymi jakościowo. Jakość uzyskujemy dzięki tradycji i odpowiedzialności. Nasze owoce są uprawiane w pięknej, niezurbanizowanej części Mazowsza (pogranicze z Ziemią Świętokrzyską i Lubelszczyzną), gdzie nasze rodziny budują swoją sadowniczą historię już od stu lat, a to zobowiązuje. Zachowujemy okresy karencji, stosujemy tylko te środki ochrony roślin, które są niezbędne, przechodzimy także częściowo na uprawy ekologiczne. Chcemy pokazywać dobry przykład i przede wszystkim…, że można. Dlatego staramy się być widoczni. Stąd nasza obecność m.in. na Międzynarodowych Targach Żywności i Napojów – WorldFoodPoland, w kwietniu 2022 r., a także udział w konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, który zdobyliśmy w kategorii „napoje”. Wszędzie gdzie bywamy, jesteśmy pytani o miejsce produkcji naszych owoców. Z dumą odpowiadamy, że to południowe Mazowsze, przełamując nieco monopol grójeckich sadów i ich niewątpliwej renomy, z którą z całą pewnością możemy zdrowo konkurować.
Sukcesy sukcesami, staramy się jednak nie zamieniać soku na wodę sodowąJ i pamiętamy po co powstaliśmy jako kooperatywa rolników z południowego Mazowsza. Pamiętajcie o nas i Wy w rozpoczynającym się sezonie. Planując przetwory nie skręcajcie do supermarketów, tylko napiszcie do nas, a otrzymacie świetne owoce, zerwane dla Was poprzedniego dnia – soczyste, świeże, bezpieczne i smaczne. Pod drzwi.
Do zobaczenia!